Picture
Nie od dziś wiadomo, że dostęp do książek na studiach w czasie sesji bywa bardzo ograniczony. Zaliczenie egzaminów na wielu kierunkach humanistycznych wymaga przeczytania sporej ilości książek. Tradycyjny dostęp do literatury ogranicza najczęściej dostępność danej pozycji w bibliotekach miejskich bądź uniwersyteckich. Bywa to kłopotliwe, zwłaszcza, gdy potrzebnych książek jest zaledwie kilka na sporą liczbę studentów. I tu bardzo pomocne są elektroniczne wydania książek. Statystyki jednoznacznie pokazują, że z roku na rok przybywa coraz więcej wydawanych książek w formacie .pdf, a tym samym liczba chętnych do ich zakupu.

Od niedawna same biblioteki zachęcają do korzystania z elektronicznych wydań. Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu prowadzi specjalną akcję zachęcającą do rejestrowania  i zapoznania się z nowym sposobem czytania książek.

Sam sposób ich korzystania nie musi ograniczać się tylko do poziomu komputera. Niezwykle łatwe i intuicyjne mogą okazać się specjalne czytniki e-booków, których wybór jest bardzo ogromny. Większość modeli oferuje pamięć, na której zmieścić się może od kilku do kilkunastu tysięcy plików! Niewielkie rozmiary czytnika sprawiają, że jest on idealny do podróży czy zabrania go na uczelnię. Jedną z poważniejszych wad e-booków może być wciąż mała liczba poszukiwanych pozycji i zbyt wysokie ceny. Trzeba także dodać, że nie zastąpi to tradycyjnego sposobu czytania bądź nauki. Jednak sposób ich znalezienia i czytania może zdecydowanie skrócić czas, przy jednocześnie prostej obsłudze i nieograniczonych możliwości przechowywania i korzystania z książek.


 
Picture
Smartfony sprawdzają się nie tylko jako mobilne biura czy narzędzia rozrywki, odtwarzające muzykę i filmy. Mogą także pomóc w edukacji i rozwoju dzieci. Jakie ciekawe aplikacje dla dzieci można znaleźć w Google Play-u? 




Animal Sounds & Ringtones -darmowa aplikacja przeznaczona według dewelopera dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 10 lat. W Animal Souns & Ringtones dostępne są zdjęcia i odgłosy przeróżnych zwierząt. Programiści zapewniają, że ich produkt ułatwia łączenie dźwięku z obrazem i wspomaga pamięć i koordynację zmysłów. Program może być również idealnym narzędziem do nauki języków obcych, dostępny jest bowiem w wersji angielskiej, hiszpańskiej, francuskiej i niemieckiej.

FirstSounds: Vehicles -kolejna interesująca aplikacja edukacyjna dostępna na Androida. W FirstSounds: Vehicles dziecko uczy się dźwięków pojazdów mechanicznych, takich jak samochody, koparki, autobusy czy samoloty. W grze dostępnych jest 90 wizerunków różnych pojazdów, posegregowanych w 15 kategoriach. Twórca programu to deweloper będący ojcem dwuletniego dziecka. Aplikacja działa na Androidzie w wersji 1.6 lub wyższej.
Zoo Match’em to gra dla dzieci pozwalająca na ćwiczenie pamięci. Zadaniem gracza jest dopasowanie do siebie obrazków zwierząt. W Zoo Match’em dostępne są trzy tryby rozgrywki. Grę umila animowane tło i efekty dźwiękowe. Podstawowa wersja gry dostępna jest w Android Markecie bez żadnych opłat.
Kids Paint Free-kolejna aplikacja wykorzystująca jedną z czynności ulubionych przez dzieci – rysowanie. W Kids Paint Free pociecha może rysować dowolne obrazki. Aplikacja pozwala oczywiście na zapisywanie prac w galerii zdjęć z telefonu. Należy mieć na uwadze to, że energiczne potrząśnięcie komórką podczas rysowania czyści obraz, więc niezapisane efekty prac mogą zostać usunięte. Kids Paint w darmowej wersji nie pozwala na obsługę multitouch, wysyłanie rysunków przez maila i dzielenie się nimi na Facebooku, jednak w zupełności zaspokaja podstawowe potrzeby pociechy bawiącej się telefonem. 
Jak myślicie czy taka zabawa ma korzyści dla dziecka ,jeśli tak to jakie ??